Jak pielęgnować drewnianą podłogę, by zachowała swój blask na lata?

Jak pielęgnować drewnianą podłogę, by zachowała swój blask na lata?

Szczęśliwi posiadacze drewnianych podłóg wiedzą, jak trudnym egzaminem dla czystości i świeżości parkietu jest okres jesienno-zimowy. To właśnie wtedy mieszkania i domy narażone są na wzmożone działanie szkodliwych dla wyposażenia naszego „m4” piasku, błota, śniegu i innych zanieczyszczeń wnoszonych do wnętrz na butach, parasolach czy płaszczach.

Codzienna pielęgnacja podłogi polega na usuwaniu z jej powierzchni największego wroga długowieczności parkietu, czyli piasku. Najlepiej robić to za pomocą szczotki lub odkurzacza z odpowiednio dostosowaną do tego celu końcówką. W przypadku większych zabrudzeń lub zaplamień należy jednak sięgnąć po specjalistyczne preparaty, dzięki którym nasza posadzka zachowa swój błysk na lata. Stosowanie innych niż zalecane przez producenta środków, typu Pronto czy Sidolux, może doprowadzić do osłabienia struktury lakieru lub oleju, przez co podłoga szybciej się zniszczy.

Jakich preparatów powinniśmy używać, by nasza podłoga zachowała swój pierwotny wygląd?

Do podłóg lakierowanych używamy specjalnych płynów, najczęściej sprzedawanych w litrowych butelkach. Środki te należy rozcieńczyć z wodą w proporcjach podanych w instrukcji. Do czyszczenia najlepiej wykorzystać mopa z płaską końcówką z mikrofibry. Drewno nie lubi wilgoci, więc przed zmywaniem na mokro końcówkę mopa trzeba sumiennie odsączyć. Dzięki systematycznej pielęgnacji przy pomocy zalecanych środków, podłoga będzie bardziej odporna na zabrudzenia i zniszczenia.
Do pielęgnacji podłóg olejowanych stosujemy specjalne mydło w płynie. Taki preparat również rozcieńczamy z wodą zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Należy pamiętać, aby woda była zimna. Ciepła woda doprowadzi do szybszego wypłukiwania oleju, przez co podłoga stanie się bardziej spłowiała i zmatowiona. Jeśli na podłodze powstaną większe zabrudzenia, z którymi trudniej sobie poradzić, powinniśmy na plamę nanieść mydło bez rozcieńczania w wodzie. Po kilku minutach nadmiar mydła usuwamy mopem z mikrofibry lub miękką szmatką. Jeśli plama w dalszym ciągu jest widoczna, możemy tę czynność powtórzyć. W przypadku braku widocznej poprawy stanu parkietu, należy skontaktować się z salonem, w którym kupiono podłogę, lub bezpośrednio z jej producentem.

Nic lepiej nie wpływa na wygląd drewnianej podłogi, niż jej regularne czyszczenie i systematyczna pielęgnacja. Dzięki odpowiednio dobranym preparatom, parkiet zachowa swój blask i oryginalny wygląd na lata.