O wyborze schodów słów kilka

O wyborze schodów słów kilka

Rozmyślania na temat schodów powinniśmy rozpocząć już na etapie budowy domu. Jeśli zależy nam na maksymalnej stabilności, powinniśmy wylać schody betonowe, które na kolejnych etapach wykańczania domu możemy obłożyć drewnem, panelami, gresem lub kamieniem. Schody te będą sprawiały wrażenie bardziej masywnych i ciężkich.

W odczuciu wielu osób schody obłożone gresem lub innym kamieniem są bardziej śliskie, zimne i mniej bezpieczne. Decydując się na schody drewniane lub laminowane (pełen system do wykonania schodów laminowanych posiada firma PERGO), możemy mieć pewność, że schody te będą ciepłe w dotyku i o wiele przyjemniejsze w użytkowaniu niż schody z kamienia lub gresu.

Jeśli na etapie budowy domu nie wylaliśmy schodów betonowych, w trakcie późniejszego wykańczania domu możemy rozważyć wiele koncepcji budowy schodów na tak zwanej konstrukcji samonośnej. Najczęściej wykonywanymi schodami drewnianymi na konstrukcji samonośnej są schody zabiegowe lub dwubiegowe ze spocznikiem lub podestem.

Do produkcji schodów drewnianych wykorzystujemy najczęściej drewno dębowe, jesionowe i bukowe, ale możemy zastosować również gatunki egzotyczne, takie jak mahoń, iroko czy jatobe. Wykonanie najprostszych schodów dębowych z drewnianą barierką trwa od czterech do sześciu tygodni. Koszt takich schodów jest wyceniany zawsze indywidualnie i najczęściej wynosi od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Rzadziej wykonuje się schody spiralne lub tzw. kacze. Są one najczęściej montowane tam, gdzie mamy mało przestrzeni do umieszczenia innego typu konstrukcji. Należy pamiętać, że schody spiralne i kacze będą mniej wygodne w trakcie wchodzenia i schodzenia, a przede wszystkim podczas wnoszenia większych przedmiotów, np. mebli.

Podsumowując powyższe należy pamiętać, że wybór schodów zawsze jest rzeczą indywidualną i jednocześnie niezmiernie ważną. Jeśli w pierwszym etapie budowy wylejemy schody betonowe, w następnej fazie pozostanie nam jedynie wybranie materiału do obłożenia schodów. Jeśli zaś pozostawimy otwór w stropie, będziemy mogli zaprojektować, a później wykonać schody indywidualne i niepowtarzalne, wyróżniające nas i nasz dom spośród innych.