Okresowa pielęgnacja drewnianych podłóg

Okresowa pielęgnacja drewnianych podłóg

Zgodnie z tym, o czym pisaliśmy w artykule „Jak pielęgnować drewnianą podłogę, by zachowała swój blask na lata?”, systematyczne czyszczenie parkietów to podstawa troski o wygląd jednego z najważniejszych elementów domu.

Jeśli jednak chcemy, żeby drewniane deski w naszym „m4” wyglądały naprawdę zjawiskowo, powinniśmy poważnie zastanowić się nad ich okresowym odświeżaniem za pomocą dostępnych środków. Preparatów do okresowej pielęgnacji podłóg używamy nie częściej niż dwa razy w roku, chyba że producent zaznaczy inaczej.

Do okresowej pielęgnacji podłóg lakierowanych używamy odświeżaczy lakierów, np. Refresher firmy Tarkett. Jest to skoncentrowany płyn, którego jednak nie należy rozcieńczać w wodzie, tylko nanieść na dobrze wymytą i wyschniętą podłogę. Na powierzchnię lakierowanego parkietu nanosimy równomiernie – za pomocą zwilżonego mopa z mikrofibry – cienką warstwę odświeżacza. Co istotne, odświeżacz należy rozprowadzić wzdłuż słojów, a następnie pozostawić na około 30 minut.

Do okresowej pielęgnacji podłóg olejowanych używamy środków, które odświeżą wygląd delikatnie wypłowiałej już podłogi. Firma Boen posiada dedykowaną do swoich parkietów serię środków odświeżających – Freshen up. Oil Freshen Up występuje w dwóch wersjach: transparentny – dedykowany podłogom niebielonym, a także bielony – przeznaczony do desek bielonych. Środek ten jest dość wydajny, na 1m2 podłogi wystarczy około 8-10 ml preparatu. Podłogę odświeżoną tym środkiem możemy użytkować po 40 minutach od zabiegu.

Okresowa pielęgnacja podłóg nie wymaga dużych nakładów siły ani czasu, pozwala w prosty sposób widocznie odświeżyć stan parkietu. Środki opisane powyżej polecamy szczególnie tym posiadaczom drewnianych posadzek, którzy eksploatują je intensywnie, posiadają zwierzęta domowe lub kiedy drewniany parkiet ułożony jest w pomieszczeniu biurowym.